Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Dejiny obce

kroj

1223 castrum Bolug, Blog,
1324 Balogvására,
1435 Balogwára,
1938 Vámosbalog,
1943 Alsó Balog Felső Balog,
1945 Veľký Blh - Nagybalog

--------------------------------------------------------------------------------

     Obec Veľký Blh bola oddávna centrom Blžskej doliny v Gemeri. V písomných prameňoch sa spomína už v 13. storočí. Z turistického hľadiska jej okolie zaujme najmä členitým skalnatým reliéfom s hlbokými údoliami a zrúcaninou hradu, ako i veľkým renesančno–barokovým kaštieľom a rozsiahlym anglickým parkom.
     Hromadný nález bronzových predmetov ako napríklad bronzová štítová spona, sekeromlat, dvojramenný mlat, svedčia o tom, že obec bola obývaná už v dobe bronzovej. Na území obce sa pôvodne vyvíjali dve samostatné sídla , Nižný a Vyšný Blh. V roku 1347 sa obe uvádzajú , ako súčasť blžského hradného panstva. Najvýznamnejšími vlastníkmi majetkov boli: Csákyovci, Széchyovci, Koháryovci a Coburgovci.
     Prvá písomná zmienka o blžskom hrade pochádza z roku 1323. Na začiatku 17. storočia sa hrad dostal do pozície tzv. koncových hraničných hradov. Postupne patril Széchyovcom a Wesselényiovcom. Počas Tököliho a Rákócziho postavenia bol hrad zničený.
     Zrúcaniny hradu stoja v nadmorskej výške 531 m v lokalite bývalej Čiernej obory, ktorá je dnes súčasťou zvernice Teplý Vrch, ktorá bola zriadená v 18. storočí a je prvou, do ktorej bol na Slovensko dovezený daniel škvrnitý, pochádzajúci zo Stredomoria a juhozápadnej Ázie. Posledným neštátnym vlastníkom zvernice bol bulharský cár Ferdinand Coburg, známy poľovník a cestovateľ.  Zvernica je v súčasnosti zameraná na chov danielej a muflonej zvere. Vzácnosťou okolitého lesa je aj dub Márie Széchyovej, ktorý je približne 300 rokov starý a sekvoja mamutia (Sequoia dendron gigantenum). Okrem toho tu rastie tuja západná, borievka virginská, lipa americká a lipa malolistá.
     V objatí veľkého anglického parku, podľa projektu v tom čase veľmi známeho záhradného architekta Henryho Nebbeina, leží renesančno-barokový kaštieľ postavený v roku 1720.
     Ďalšou kultúrno-historickou pamiatkou je kostol z roku 1740. Obyvatelia obce sa hlásia prevažne ku katolíckej, reformovanej a evanjelickej cirkvi.
     Diania dvoch svetových vojen neobišli ani našu obec. Pamiatku zosnulých a odvlečených do pracovných táborov a obete holokaustu strážia pamätné tabule a pomník v malom parku pri Dome smútku. V 50-tych rokoch 20. storočia sa úpravou ciest, budovaním rodinných domov a verejného osvetlenia začal rozvoj obce. Úrodná pôda, vinice či prekrásne lesy položili v rokoch 1952-1953 základy nového JRD, ktoré prosperovalo až do roku 1995 a zamestnávalo veľa našich občanov. 

 

Historická mapa Obce Veľký Blh

Autorom tejto historickej mapy je učiteľ a historik Dénes Pál.

 

 

Kroje našich predkov


 

Regionálna rozvojová agentúra

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka