Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kaštieľ

V objatí veľkého anglického parku, podľa projektu v tom čase veľmi známeho záhradného architekta Henryho Nebbeina, leží renesančno-barokový kaštieľ postavený v roku 1720. 

 

Kaštieľ sa nachádza nad dedinou uprostred veľkého anglického parku s jazerom podľa projektov záhradného architekta Henrika Nebiena. Začiatkom 19. storočia ho rozšírili a v roku 1815 ho klasicisticky upravili, aby vyhovel luxusným potrebám Koháryovcov,  povýšených do kniežacieho stavu. „Je to dvojpodlažná bloková trojtraktová budova s klasicistickou fasádou a novou manzardovou nadstavbou z roku 1952. Na hlavnej fasáde sa nachádza stredný rizalit s vysunutým arkádovým podjazdom a terasou na poschodí. Rizalit zdôrazňujú štyri podstĺpy, ktoré nosia štítový tympanón.

 

V roku 1934 v dôsledku zadĺženosti majiteľa kaštieľa Koháryho bol kaštieľ odkúpený bulharským kráľom, princom Coburgom, ktorý upravil kaštieľ na letné sídlo.   Obhospodaroval túto oblasť až do začiatku vojnových rokov, čiže do roku 1939, kedy obec pripadla  Maďarskej republike a do kaštieľa sa nasťahovala maďarská pohraničná stráž. V roku 1945 bola budova kaštieľa pridelená Povereníctvu školstva a v roku 1954 kaštieľ prevzal Slovenský úrad dôchodkového zabezpečenia.

V kaštieli je  dodnes zachovaná kaplnka, v ktorej bolo 5 vzácnych obrazov v pôvodnej maľbe. Jeden z najznámejších z roku 1685 znázorňoval zajatie Štefana Koháryho Turkami.

Ďalšie štyri tiež pochádzali zo 17. storočia a mali biblické motívy. Okrem toho kaštieľ bol zariadený prekrásnym a hodnotným štýlovým nábytkom. Niektoré kusy sa podarilo zachrániť a sú vystavené v poľovníckom múzeu v Svätom Antone.

 Od 1. Októbra 1959 tento kaštieľ slúži ako domov Sociálnych služieb DSS Femina.

 

DSS Femina


 

Regionálna rozvojová agentúra

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka