Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Spevokol Szivárvány

Spevokol Szivárvány

         Finančnou dotáciou obecného úradu začal v obci pôsobiť dňa 18. januára 2002 žensky spevokol, ktorého členmi sa stali spevácky nadané obyvateľky obce. Hlavným dôvodom vzniku spevokolu bola potreba oživenia a zachovania ľudových tradícií, folklóru a ich odovzdanie budúcim generáciám. Zakladajúcimi členkami spevokolu  bolo 27 aktívnych žien: Serena Csanková, Eva Pecsőková, Eva Miková, Zuzana Miková, Melinda Vitáriusová, Jolana Molnárová, Gabriela Pálová, Alžbeta Pálová, Edita Kovácsová, Zlata Laliová, Eva Ibosová, Erika Ibosová, Mária Brindzová, Veronika Ibosová, Perla Majorosová, Marta Eleková, Zlata Forgácsová, Csilla Simková, Henrieta Bosnyáková,Emese Ibosová,Erika Marková, Katarína Csúrová, Helena Asztalosová, Katarína Nagyová,Alžbeta Pessseiová,Renáta Vitályosová a Gabriela Blanárová Vedúcou spevokolu sa stali  Serena Csanková a Alžbeta Pálová, umeleckým vedúcim  bol dirigent a učiteľ Tibor Lévay.  V súčasnosti spevokol má 13 aktívnych členov..

Spevokol je tradičným účastníkom kultúrno-spoločenských podujatí obce, ale taktiež nechýba ani pri rôznych oslavách a regionálnych slávnostiach v okolitých obciach. V rámci cezhraničnej spolupráce vystúpil spevokol už aj na oslavách dní obce Susa-Uraj v Maďarskej republike. Niekoľko rokov úspešne sa zapájali aj doregionálnej súťaže spevokolov pod názvom „Bíborpiros szép rózsa„,. Každý rok sa zúčastnia na stretnutí  spevokolov mýtnych obcí, kde sa stali vlastníkmi zlatého ocenenia Podporovateľom aktivít spevokolu je každoročne obecný úrad  a ZO Csemadoku vo Veľkom Blhu.OZ Fundament Rimavská Sobota poskytnutím grantu v roku 2003 značne pomohlo pri kúpe krojov pre členky spevokolu.
V roku 2010 zo súkromnej  iniciatívy starostu obce Tibora Csúra  spevokol nahral a vydal prvé CD.
Členky spevokolu Szivárvány tvoria aj cirkevný zbor pri Reformovanej cirkvi vo Veľkom Blhu. Na stretnutiach cirkevných zborov sa pravidelne úspešne zúčastnia.


 

Regionálna rozvojová agentúra

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka